Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Mathieu Fortin

Mathieu Fortin

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for Mathieu
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Mathieu’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Who Framed Roger Rabbit

    Who Framed Roger Rabbit 1988

    ★★★★½ Watched by Mathieu Fortin 27 Jan 2021

    “- Jessica Rabbit: You don't know how hard it is being a woman looking the way I do.
    - Eddie Valiant: You don't know how hard it is being a man looking at a woman looking the way you do.
    - Jessica Rabbit: I'm not bad. I'm just drawn that way.”

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake 2018

    ★★★★ Watched by Mathieu Fortin 06 Jan 2021

    :O

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap 1984

    ★★★★½ Watched by Mathieu Fortin 04 Jan 2021

    Chuck from Better call Saul

  • Seven Footprints to Satan

    Seven Footprints to Satan 1929

    ★★★½ Watched by Mathieu Fortin 01 Sep 2018

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Game, 1929

  • King Kong vs. Godzilla

    King Kong vs. Godzilla 1962

    ★★ Watched by Mathieu Fortin 26 Aug 2018

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Strangely enough, I wish him luck

  • Wizards

    Wizards 1977

    ★★★★ Watched by Mathieu Fortin 22 Aug 2018

    That vibe !

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story 2018

    ★★★½ Watched by Mathieu Fortin 26 Jun 2018

    Summer flick with a little twist.

  • Pink Flamingos

    Pink Flamingos 1972

    ★★ Watched by Mathieu Fortin 30 May 2018

    Well....

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally... 1989

    ★★★★½ Added by Mathieu Fortin 1

    The only rom-com that you have to watch

  • Wall Street

    Wall Street 1987

    ★★★★ Watched by Mathieu Fortin 02 Mar 2018

    $.$

  • Shaft

    Shaft 1971

    ★★★★ Watched by Mathieu Fortin 26 Feb 2018

    You may be cool, but you can't be Shaft cool

  • The Birth of a Nation

    The Birth of a Nation 1915

    ★★★½ Watched by Mathieu Fortin 14 Jan 2018

    Finally watched it. I feel like I'm in the movie club now and this was the initiation. It's like a doorstopper book, but it's a film and a silent one. Intolerance (1916) is the next step.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3

Review Tags

10
  • fsdo2017
  • fsdo2017week1
  • fsdo2017week2
  • fsdo2017week4
  • fsdo2017week5
  • fsdo2018
  • fsdo2018week1
  • fsdoweek3
  • week 3
  • youtube
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.