Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Vanished

The Vanished

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
22
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Baghead

Baghead

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry