Sort by

Mathias has logged 59 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Together

Together

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tall Girl 2

Tall Girl 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Pippi in the South Seas

Pippi in the South Seas

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Are you lost in the world like me?

Are you lost in the world like me?

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Milk

Milk

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Mason's Rats

Love, Death & Robots: Mason's Rats

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Swarm

Love, Death & Robots: Swarm

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killers

The Killers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rink

The Rink

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Arthur 3: The War of the Two Worlds

Arthur 3: The War of the Two Worlds

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arthur and the Revenge of Maltazard

Arthur and the Revenge of Maltazard

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Joueurs de cartes arrosés

Joueurs de cartes arrosés

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Alps

Alps

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry