Sort by

Mater_Videorum has logged 76 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dark Places

Dark Places

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Horror Castle

Horror Castle

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Avenging Force

Avenging Force

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cinema Perverso

Cinema Perverso

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
That Malicious Age

That Malicious Age

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Yodeling Is No Sin

Yodeling Is No Sin

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Beat in Schwabing

Beat in Schwabing

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
Bauernhochzeit am Tegernsee

Bauernhochzeit am Tegernsee

1936
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hopfenanbau

Hopfenanbau

1935
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bergsteiger in den Allgäuer Alpen: Teil 2 - Abstieg

Bergsteiger in den Allgäuer Alpen: Teil 2 - Abstieg

1937
×
★★★
Edit this entry  
26
Ein Almbrunnen wird gebaut

Ein Almbrunnen wird gebaut

1936
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eine Fahrt zur Zugspitze

Eine Fahrt zur Zugspitze

1938
×
★★★½
Edit this entry  
25
Come Ride the Wild Pink Horse

Come Ride the Wild Pink Horse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Herbstromanze

Herbstromanze

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Challenge of the Tiger

Challenge of the Tiger

1980
×
★★½
Edit this entry  
22
Ich kauf mir lieber einen Tirolerhut

Ich kauf mir lieber einen Tirolerhut

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Seven Blood-Stained Orchids

Seven Blood-Stained Orchids

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
The War of the Gargantuas

The War of the Gargantuas

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Frankenstein '80

Frankenstein '80

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Policewomen

Policewomen

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gangster's Law

Gangster's Law

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Emanuelle and the Last Cannibals

Emanuelle and the Last Cannibals

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sex of the Witch

Sex of the Witch

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Night of Violence

Night of Violence

1965
×
★★½
Edit this entry  
06
Pride and Vengeance

Pride and Vengeance

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sartana Does Not Forgive

Sartana Does Not Forgive

1968
×
★★★½
Edit this entry  
31
Shocking Dark

Shocking Dark

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fury of Johnny Kid

Fury of Johnny Kid

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Why Did You Pick On Me?

Why Did You Pick On Me?

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry