Sort by

mateowah has logged 254 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
Starfuckers

Starfuckers

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gasman

Gasman

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heaven is ahead of me

Heaven is ahead of me

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GUO4

GUO4

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Passing Strangers

Passing Strangers

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Homework

Homework

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pariah

Pariah

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Himizu

Himizu

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Children

Little Children

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pearl

Pearl

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
23
Red Flooded You

Red Flooded You

2022
×
Read the review Edit this entry