Sort by

matataf has logged 32 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry