Sort by

Mason_Daniel has logged 224 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
29
The Grey

The Grey

2011
×
Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Puff, the Magic Dragon

Puff, the Magic Dragon

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
07
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
09
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Gerry

Gerry

2002
×
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
Edit this entry  
31
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Mickey's House of Villains

Mickey's House of Villains

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Audition

Audition

1999
×
Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★
Edit this entry