Sort by

Mark has logged 283 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Critters

Critters

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Troll

Troll

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Spiral

Spiral

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven in Hell

Heaven in Hell

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seed

Seed

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lucero

Lucero

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Broken

The Broken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Are What We Are

We Are What We Are

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Croc

Croc

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry