Chris has logged 137 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star 80

Star 80

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Charter Trip

The Charter Trip

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solo Sunny

Solo Sunny

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
City Zero

City Zero

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Luther

Luther

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Life in Waves

A Life in Waves

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Day After

The Day After

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tales of the Grim Sleeper

Tales of the Grim Sleeper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wait

Wait

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Depeche Mode: The Dark Progression

Depeche Mode: The Dark Progression

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apollo 11: The Untold Story

Apollo 11: The Untold Story

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
LA 92

LA 92

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
BaadAsssss Cinema

BaadAsssss Cinema

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Alcohol Years

The Alcohol Years

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crash

Crash

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry