Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★★

  • Dekalog

    ★★★★★

  • Nobody Knows

    ★★★★★

  • The Salesman

    ★★★★★

  • The Young and the Damned

    ★★★★★

  • Eternity and a Day

    ★★★★★

  • Red Beard

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 331 Films watched
  • 41.4 Average per month
  • 10.7 Average per week

Milestones

First Film

Yi Yi

Jan 1

Most Watched

La La Land

twice

The Young and the Damned

twice

Last Year at Marienbad

twice

Abraham's Valley

twice

Last Film

Operation Red Sea

Jul 24

Genres, countries & languages

Drama
283 films
Comedy
66 films
Romance
63 films
Crime
44 films
Thriller
41 films
History
27 films
Action
24 films
Mystery
20 films
Fantasy
18 films
Sci Fi
17 films
France
75 films
USA
73 films
Italy
49 films
UK
38 films
Japan
37 films
Germany
35 films
Greece
19 films
Sweden
16 films
USSR
14 films
Iran
12 films
English
135 films
French
49 films
Japanese
39 films
Italian
38 films
German
32 films
Spanish
24 films
Russian
23 films
Arabic
15 films
Chinese
13 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 62 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Dekalog
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

A Serbian Film
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Cam Girls

Films Marwan watched in 2021

  • Operation Red Sea
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Black Widow
  • A Quiet Place Part II
  • Samurai Assassin
  • The Last Days of Emma Blank
  • Edvard Munch
  • Blue Is the Warmest Color
  • Johnny Got His Gun
  • Stitches
  • Boccaccio '70
  • Mikey and Nicky
  • The Lovers on the Bridge
  • My Life as a Dog
  • Torment
  • Il Sorpasso
  • Never Look Away
  • What the Day Owes the Night
  • La Collectionneuse
  • A Patch of Blue
  • Cure
  • Rurouni Kenshin: The Final
  • Sidewalls
  • Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends
  • Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno
  • Rurouni Kenshin Part I: Origins
  • Happy Hour
  • The Earrings of Madame de...
  • The Mother and the Whore
  • Extraordinary Stories
  • Closely Watched Trains
  • Mare of Easttown
  • Hamlet
  • Hamlet
  • War and Peace
  • La Belle Époque
  • Mother
  • Intimate Lighting
  • Memories of Underdevelopment
  • A Summer at Grandpa's
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • The Cow
  • Diamonds of the Night
  • The Ear
  • The Age of the Earth
  • Dead Mountaineer's Hotel
  • The Passionate Friends
  • The Fire Within
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • Daisies
  • Bo Burnham: Inside
  • Together Together
  • Palmer
  • Love
  • Medea
  • Accattone
  • A Matter of Dignity
  • The Heartbreak Kid
  • Love Exposure
  • Arabian Nights
  • The Canterbury Tales
  • The Decameron
  • A Clockwork Orange
  • Mamma Roma
  • Manderlay
  • Irreversible
  • Europa
  • Epidemic
  • The Element of Crime
  • Climax
  • The Idiots
  • Breaking the Waves
  • Oedipus Rex
  • Enter the Void
  • Antichrist
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Cam Girls
  • The Power
  • Why Did You Kill Me?
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • Cruella
  • Friends: The Reunion
  • Mortal Kombat
  • Stowaway
  • Land
  • Wrong Turn
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Voyagers
  • Chaos Walking
  • Coming 2 America
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Wrath of Man
  • The Mauritanian
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Things Heard & Seen
  • Bad Trip
  • Oxygen
  • Those Who Wish Me Dead
  • Army of the Dead
  • The Woman in the Window
  • The Dig
  • La La Land
  • Sex and Lucía
  • Shortbus
  • Nazarin
  • The Long Goodbye
  • Husbands
  • Dillinger Is Dead
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Things to Come
  • Angst
  • Jenin, Jenin
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • The Round-Up
  • Winter Light
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Heli
  • The Red and the White
  • Windfall in Athens
  • The Man from London
  • Drowning by Numbers
  • Samurai Spy
  • The Dreamers
  • And the Ship Sails On
  • The War of the Roses
  • The Young and the Damned
  • La La Land
  • A Zed & Two Noughts
  • Homeland: Iraq Year Zero
  • What Happened Was...
  • Evolution of a Filipino Family
  • The Servant
  • The Madness of King George
  • Soleil Ô
  • Man Bites Dog
  • The Draughtsman's Contract
  • Syndromes and a Century
  • Graveyard of Honor
  • Castle of Purity
  • 0.5 mm
  • One Second
  • After the Curfew
  • Last Year at Marienbad
  • Panic
  • Oliver Twist
  • The Young and the Damned
  • Letter Never Sent
  • Leviathan
  • I Am Cuba
  • The Dust of Time
  • Electra, My Love
  • Days of '36
  • Alexander the Great
  • The Suspended Step of the Stork
  • The Beekeeper
  • Voyage to Cythera
  • Men and Women
  • The Song of Sparrows
  • Brief Encounter
  • Letter from an Unknown Woman
  • The Mirror
  • Euridice BA 2037
  • The House Is Black
  • Salaam Cinema
  • This Is Not a Film
  • The Photograph
  • Night in Paradise
  • Nobody
  • Horace and Pete
  • The Mill and the Cross
  • Cherry
  • Whispering Pages
  • Raise the Red Lantern
  • Hard to Be a God
  • Shiva Baby
  • Pity
  • Eureka
  • Malina
  • Pirosmani
  • Repentance
  • The Wishing Tree
  • The Plea
  • Suzaki Paradise: Red Light
  • City of Life and Death
  • Abraham's Valley
  • Knights of the Teutonic Order
  • The Other Side of the Underneath
  • Detective
  • Downpour
  • Bad Luck Banging or Loony Porn
  • 9 Songs
  • Antigone
  • We Have Only One Life
  • Sinbad
  • Let's Go with Pancho Villa
  • The Man Who Sold His Skin
  • The Counterfeit Coin
  • Queen Margot
  • Ga-ga: Glory to the Heroes
  • Invisible Life

See all 331

World map

Highly rated films Marwan is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Great Indian Kitchen
  • Luca
  • The Green Knight
  • The Suicide Squad
  • The Worst Person in the World

Highly rated with Marwan’s friends Patron

  • Autumn Sonata
  • Rear Window
  • The Counterfeit Coin
  • Mirror
  • La La Land
  • Stalker
  • Pulp Fiction
  • Come and See
  • Woman in the Dunes
  • Taste of Cherry
  • Cinema Paradiso
  • Landscape in the Mist
  • Mulholland Drive
  • Dreams
  • A Separation
  • Eternity and a Day
  • Still Walking
  • Perfect Blue
  • The Apartment
  • The Father
  • Chungking Express
  • Paths of Glory
  • La Haine
  • The King of Comedy
  • Atonement
  • Burning
  • First Reformed
  • Fallen Angels
  • Children of Heaven
  • Quo vadis, Aida?
  • Mommy
  • Soul
  • Naked
  • Memories of Murder
  • In the Mood for Love
  • I Saw the Devil
  • Drive
  • Little Miss Sunshine
  • Wolfwalkers
  • Better Days
  • Fantastic Mr. Fox
  • Judas and the Black Messiah
  • Another Round
  • Friends: The Reunion
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Columbus
  • Sound of Metal
  • Mare of Easttown
  • Save Ralph
  • Zack Snyder's Justice League
  • Le Samouraï
  • Nomadland
  • One Night in Miami...
  • The Present
  • WandaVision
  • Apples
  • Hot Fuzz
  • Minari
  • Raya and the Last Dragon
  • In the Heights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more