Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Operation Red Sea

Operation Red Sea

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Samurai Assassin

Samurai Assassin

1965
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Last Days of Emma Blank

The Last Days of Emma Blank

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Stitches

Stitches

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
Torment

Torment

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
What the Day Owes the Night

What the Day Owes the Night

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Patch of Blue

A Patch of Blue

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rurouni Kenshin: The Final

Rurouni Kenshin: The Final

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hamlet

Hamlet

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
14
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mother

Mother

1952
×
★★★★
Edit this entry  
14
Intimate Lighting

Intimate Lighting

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Summer at Grandpa's

A Summer at Grandpa's

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Cow

The Cow

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★½
Edit this entry  
12
The Ear

The Ear

1970
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★
Edit this entry  
11
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
Edit this entry