Sort by

Martyn has logged 749 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hog Wild

Hog Wild

1930
×
Edit this entry  
30
Helpmates

Helpmates

1932
×
Edit this entry  
30
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Line of Demarcation

Line of Demarcation

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arrêt Pipi

Arrêt Pipi

2015
×
Edit this entry  
28
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spotless

Spotless

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
MILF

MILF

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Microcosmos

Microcosmos

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1988
×
Edit this entry  
21
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Edit this entry  
19
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Children of Ghana

Children of Ghana

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
The Family of Chimps

The Family of Chimps

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Claire Darling

Claire Darling

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
The Kindness of Strangers

The Kindness of Strangers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Once in a Lifetime

Once in a Lifetime

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
13
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Chimp

The Chimp

1932
×
★★★★
Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★
Edit this entry  
11
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Elizabeth Is Missing

Elizabeth Is Missing

2019
×
★★★★
Edit this entry