Marty has logged 381 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Negative Space

Negative Space

2017
×
Edit this entry  
23
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
10
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry  
01
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry