Sort by

Martin has logged 48 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Doll Squad

The Doll Squad

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Our Beloved Month of August

Our Beloved Month of August

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gigli

Gigli

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Cremaster 2

Cremaster 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Francine

Francine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Samurai

The Samurai

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Punk Vacation

Punk Vacation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saltimbank

Saltimbank

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Spoils of Babylon

The Spoils of Babylon

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Killfast

Mission: Killfast

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stigmata

Stigmata

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don Q Son of Zorro

Don Q Son of Zorro

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snitch

Snitch

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spice World

Spice World

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faster

Faster

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Labyrinth of Passion

Labyrinth of Passion

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rundown

The Rundown

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doom

Doom

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boss of It All

The Boss of It All

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Caro Diario

Caro Diario

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry