Sort by

martinjacob49 has logged 37 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Time for Sergeants

No Time for Sergeants

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Super

Super

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gilda

Gilda

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Read the review Edit this entry