martinjacob49 has logged 42 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bible: In the Beginning...

The Bible: In the Beginning...

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barabbas

Barabbas

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
David and Bathsheba

David and Bathsheba

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donald in Mathmagic Land

Donald in Mathmagic Land

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Smoking

No Smoking

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry