MarlonBrandeau has logged 24 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
Read the review Edit this entry  
22
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Devs

Devs

2020
×
Edit this entry  
18
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
Edit this entry  
10
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry