Sort by

Emille has logged 48 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vincent

Vincent

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
Pooh's Heffalump Movie

Pooh's Heffalump Movie

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Early Man

Early Man

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cargo

Cargo

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flatliners

Flatliners

2017
×
Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Edit this entry  
13
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★
Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sunshine

Sunshine

1999
×
Edit this entry  
08
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★
Edit this entry