Sort by

Mark has logged 34 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry