Sort by
  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • Eames: The Architect and the Painter

    ★★★

  • Bernie

    ★★★★

  • McEnroe/Borg: Fire & Ice

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Fab Five

    ★★★★

  • Senna

    ★★★★

  • Submarine

    ★★★½

  • Carlos

    ★★★★★

  • Bill Cunningham New York

    ★★★½

  • Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks

    ★★★★

  • Art & Copy

    ★★★½

  • Love Exposure

    ★★★½

  • Visual Acoustics

    ★★★½

  • Herb & Dorothy

    ★★★½

  • Brand Upon the Brain!

    ★★★★

  • Russian Dolls

    ★★★

  • I ♥ Huckabees

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Primer

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • The Dreamers

    ★★★½

  • The Spanish Apartment

    ★★★½

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★

  • Tears of the Black Tiger

    ★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • Dark Days

    ★★★★

  • eXistenZ

    ★★★½

  • The Big Hit

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Space Jam

    ★★★½

  • Casino

    ★★★★

  • Hackers

    ★★★

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Blue Chips

    ★★★

  • The War Room

    ★★★★

  • Short Cuts

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Juice

    ★★★★

  • They Live

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★★

  • The Monster Squad

    ★★★½

  • RoboCop

    ★★★★

  • Night of the Creeps

    ★★★½

  • Real Genius

    ★★★

  • Fright Night

    ★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★½

  • Night of the Comet

    ★★½

  • Purple Rain

    ★★★

  • Zelig

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Chan Is Missing

    ★★★★

  • Reds

    ★★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Alien

  • Manhattan

    ★★★★

  • Slap Shot

    ★★★

  • Network

    ★★★★

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★½

  • Sleeper

    ★★★

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • Day for Night

    ★★★½

  • The Harder They Come

    ★★★★

  • Street Mobster

    ★★★

  • Bananas

    ★★★★

  • Compañeros

    ★★★★

  • The Conformist

    ★★★★