Mark J has logged 37 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Blink

Don't Blink

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Can I Borrow a Light?

Can I Borrow a Light?

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry