Mark has logged 136 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All Is Forgiven

All Is Forgiven

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sliver

Sliver

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
India Song

India Song

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Introduction

Introduction

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stargate

Stargate

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Absence of Malice

Absence of Malice

1981
×
★½
Read the review Edit this entry