luisa has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Other Woman

The Other Woman

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Planetarium

Planetarium

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Edit this entry  
06
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★
Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Edit this entry