Sort by

marissaelise has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cheetah Girls 2

The Cheetah Girls 2

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
The Cheetah Girls

The Cheetah Girls

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Courier

The Courier

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry