Sort by

marisol has logged 207 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★½
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sing 2

Sing 2

2021
×
Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Puppy for Christmas

A Puppy for Christmas

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Breakdowns of 1941

Breakdowns of 1941

1941
×
Edit this entry  
13
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tonight and Every Night

Tonight and Every Night

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★★½
Edit this entry  
03
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marilyn Monroe: Beyond the Legend

Marilyn Monroe: Beyond the Legend

1987
×
Edit this entry  
29
Arch of Triumph

Arch of Triumph

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Girl in Black

A Girl in Black

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
La mujer sin alma

La mujer sin alma

1944
×
★★★½
Edit this entry  
15
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
Edit this entry  
13
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Only Happens to Others

It Only Happens to Others

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
08
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Even the Wind Is Afraid

Even the Wind Is Afraid

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★
Edit this entry  
03
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in Red

The Woman in Red

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Act of Aggression

Act of Aggression

1975
×
★★
Edit this entry  
23
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anna

Anna

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Applause

Applause

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manon 70

Manon 70

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry