Mariana has logged 78 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
K-12

K-12

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Portuguese Falcon

The Portuguese Falcon

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kaze to Ki no Uta Sanctus: Sei Naru Kana

Kaze to Ki no Uta Sanctus: Sei Naru Kana

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stranger by the Shore

The Stranger by the Shore

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yes, No, or Maybe Half?

Yes, No, or Maybe Half?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry