Marie has logged 255 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Sister's Kids in the Snow

My Sister's Kids in the Snow

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wife on vacation

Wife on vacation

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Even the Rain

Even the Rain

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry