• Practical Magic

    Practical Magic

    ★★★★½

    so corny in all the best ways. really wish i had seen this as a kid, cause i just know i would have been obsessed.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★

    jlaw is amazing in this. also suzanne collins just fucking bodied these books so hard likeee talk about a sharp pen. the politics of these movies is so much more nuanced than a lot of political fiction tends to be and that’s why i love the hunger games. peeta is also just my favorite.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★

    even better on rewatch. these movies have real stakes, and are just so well made. i love katniss.

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

    cinematic excellence. i don’t give a flying fuck.

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★★

    forever a classic

  • Fun and Fancy Free

    Fun and Fancy Free

    ★★½

    this was okay. kinda forgettable for the most part but still inoffensive and cute enough.

  • The Three Caballeros

    The Three Caballeros

    ★★★½

    this was cute. i love that goddamn parrot and the music and the animation techniques are really something else! the plot was… not there at all, but i enjoyed turning my brain off and letting this play.

  • Saludos Amigos

    Saludos Amigos

    ★★★½

    while the majority of this film is less than memorable, i think the last sequence is really beautiful and took all the parts i did like from the rest of the movie and combined them into something really spectacular. there are a lot of things about this movie that i found to be pretty boring and unremarkable. for example, i HATED the plane short for the crime of being incredibly boring. and also, the other shorts don’t stick out to…

  • Bambi

    Bambi

    ★★★★½

    one of the most beautiful movies ever. it felt almost like a documentary but animated. i cried. the score is amazing. the art direction is amazing. i’m pissed that i never watched this as a child. a classic.

  • Dumbo

    Dumbo

    ★★★

    this is good, but couldve been longer and meatier plot-wise. i love the pink elephants sequence and baby mine is a standout, but other than that, this is kinda underwhelming on a rewatch :/

  • Fantasia

    Fantasia

    ★★★★

    this is probably one of the most interesting and ambitious animated films i’ve ever seen. the fact that they came up with this is kinda astounding. every frame is glorious. a real testament to just what kind of magic lies within the art form of animation :)

  • Pinocchio

    Pinocchio

    ★★★½

    way scarier than i remember… that pleasure island scene is nightmarish.