Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bros

Bros

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry