Maria has logged 45 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jab Tak Hai Jaan

Jab Tak Hai Jaan

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bombay Talkies

Bombay Talkies

2013
×
Edit this entry  
15
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dangal

Dangal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Highway

Highway

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gully Boy

Gully Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Talaash

Talaash

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghajini

Ghajini

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don 2

Don 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don

Don

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ae Dil Hai Mushkil

Ae Dil Hai Mushkil

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry