• Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★★

    Elle Woods such a GIRLBOSS 💅
    a true cinematic masterpiece and cult classic 🤓

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★

    this movie gave me so much anxiety, like girl I would’ve been like fuck this I’m out, also everyone surrounding Andy was a hater 😑

  • The Fifth Element

    The Fifth Element

    ★★★★

    space opera magic  🪄 🥺
    Ruby Rhod, SLAY 💅
    horny cinema 😲

  • A Dangerous Method

    A Dangerous Method

    ★★★★

    Underrated Cronenberg

  • Juno

    Juno

    ★★

    I knew and saw a lot of couples like them when I was in high school 🥴

  • Jitters

    Jitters

    ★★★★

    my unemployment days were like this 😅

  • Castello Cavalcanti

    Castello Cavalcanti

    ★★★★★

    8 minutes of pure Wes Anderson magic 🪄

  • The Mean One

    The Mean One

    only watched it for David Howard Thornton 😅

  • Fear & Shame

    Fear & Shame

    ★★★★★

    i need to try a New York 🌭 
    Thank you, Robert Pattinson 🥰

  • Antiporno

    Antiporno

    ★★★★

    unique, erotic and challenging 😯

  • Eastern Promises

    Eastern Promises

    ★★★★★

    the fight in the sauna, MASTERPIECE 🧐

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★★

    every time I watch a Lynch film, I think about this quote of his: 
            “Life is confusing, so why shouldn't art be?“

    indeed confused when watching Blue Velvet but I enjoyed it 😅🤓