Maria has written 186 reviews for films during 2021.

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★★

    MICHAEL MANN MASTERPIECE 🤯

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Took me 4 months to finish watching this. 
    Overall, crazy fun 😏

  • Coffee and Cigarettes

    Coffee and Cigarettes

    ★★★★★

    pure vibes ☕️🚬

    also I would definitely watch 
    Cousins starring
    Alfred Molina & Steve Coogan 
    Directed by Spike Jonze

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★★

    An absolute treat 😌

  • Prick Up Your Ears

    Prick Up Your Ears

    ★★★★★

    "Have a wank? Have a wank? I can't just have a wank. I need three days' notice to have a wank. You can just stand there and do it. Me, it's like organizing D-Day. Forces have to be assembled, magazines bought, the past dredged for some suitably unsavoury episode, the dog-eared thought of which can still produce a faint flicker of desire! Have a wank, it'd be easier to raise the Titanic." 😉😅

    The performances by Oldman and especially Molina simply demand your attention 🧐

    also Sirius Black & Doc Ock 😚

    Overall, FANTASTIC 🤩

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★

    Jared Leto should’ve been casted as Super Mario.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    PTA does not miss 🤩

  • Wild at Heart

    Wild at Heart

    ★★★★★

    Remains at my top 4 & truly WILD AT HEART ❤️ 🥵 🔥

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★★★

    Erotic lesbian nuns, DIY 🍆, titties, blasphemy, what a picture, AMEN 🙏

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    You’re so strong

    Yeah, but sometimes I cry
    🥺

  • Body of Evidence

    Body of Evidence

    ★★★

    wanted to be Basic Instinct so bad 🤣

    but Dafoe’s performance 🤩😉

  • Robot Chicken DC Comics Special II: Villains in Paradise

    Robot Chicken DC Comics Special II: Villains in Paradise

    ★★★★★

    PRICELESS! 🤣🤩

    now I want Alfred Molina to voice Lex Luthor in a DCAU movie 😉