Sort by

maria has logged 47 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wire

The Wire

1996
×
Edit this entry  
28
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
You're Not Elected, Charlie Brown

You're Not Elected, Charlie Brown

1972
×
Edit this entry  
28
White Film

White Film

1978
×
Edit this entry  
28
Poolside

Poolside

2012
×
Edit this entry  
28
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
27
The Mad Hatter

The Mad Hatter

1940
×
Edit this entry  
27
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
27
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
27
Thermostat 6

Thermostat 6

2018
×
Edit this entry  
27
Blue Curry

Blue Curry

2021
×
Edit this entry  
27
Contretemps

Contretemps

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sundown

Sundown

2020
×
Edit this entry  
27
The Twins

The Twins

2022
×
Edit this entry  
27
Fuelled

Fuelled

2021
×
Edit this entry  
27
Teeth

Teeth

2015
×
Edit this entry  
27
Louise

Louise

2021
×
Edit this entry  
27
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Perfect Pairing

A Perfect Pairing

2022
×
Edit this entry  
22
Megamind: The Button of Doom

Megamind: The Button of Doom

2011
×
Edit this entry  
22
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Senior Year

Senior Year

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Internship

The Internship

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Bunny New Girl

Bunny New Girl

2015
×
Edit this entry  
05
Date Night

Date Night

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
Edit this entry  
02
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
Edit this entry  
01
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
Edit this entry  
01
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Edit this entry