Sort by

maria has logged 407 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Men

Men

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
½
Edit this entry  
11
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
Edit this entry  
16
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
11
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rough Night

Rough Night

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
½
Edit this entry  
28
No Sleep 'Til Christmas

No Sleep 'Til Christmas

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★
Edit this entry  
27
No Exit

No Exit

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Goodbye Jerome!

Goodbye Jerome!

2022
×
Edit this entry  
17
Last Summer

Last Summer

2022
×
Edit this entry  
16
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
03
Coming Out

Coming Out

2020
×
Edit this entry  
03
Missing Halloween

Missing Halloween

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Face Shop

The Face Shop

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Less Than Human

Less Than Human

2017
×
Edit this entry  
03
Alarm

Alarm

2009
×
Edit this entry  
30
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Burnt

Burnt

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cow Belles

Cow Belles

2006
×
Edit this entry  
17
Twitches

Twitches

2005
×
Edit this entry  
16
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pam & Tommy

Pam & Tommy

2022
×
★★★½
Edit this entry