Sort by

phương has logged 265 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Comet

Comet

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flux

Flux

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Asylum

Asylum

1972
×
★★½
Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cecile on the Phone

Cecile on the Phone

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Teeth

Teeth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry