Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Gaza

Gaza

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Burning Plain

The Burning Plain

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
½
Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Down to You

Down to You

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Edit this entry