Sort by

marcy. has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Three Deaths of Marisela Escobedo

The Three Deaths of Marisela Escobedo

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Chump Street

21 Chump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Work It

Work It

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Zoe

Zoe

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Rancho

Lady Rancho

2019
×
Edit this entry