Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pony Excess

Pony Excess

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★
Edit this entry  
25
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Bones

Bones

2001
×
★½
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thought Crimes

Thought Crimes

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Edit this entry  
16
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry