Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
GOJIRA - Live At Red Rocks 2017

GOJIRA - Live At Red Rocks 2017

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meshuggah: Koloss

Meshuggah: Koloss

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Opeth: Blackwater Park

Opeth: Blackwater Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Night Garden: Who's Here

In the Night Garden: Who's Here

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
06
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bad Advice

Bad Advice

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ominence

Ominence

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks Festival Greeting 2008

Twin Peaks Festival Greeting 2008

2008
×
Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry