Sort by

MarcoTarantino has logged 63 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Love

Love

2015
×
★½
Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Historias lamentables

Historias lamentables

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry