• Adam by Eve: A Live in Animation

    ★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★½

  • The Windshield Wiper

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★

  • Luca

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Outsiders

    ★★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • Historias lamentables

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Holidate

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Out Of My League

  • Over the Moon

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★★½

  • Greyhound

    ★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Zola

    ★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • First Cow

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • Rocko's Modern Life: Static Cling

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★½

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Love, Death & Robots: The Witness

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½