Sort by

Marcissus has logged 47 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pola X

Pola X

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Radio Free Albemuth

Radio Free Albemuth

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
Read the review Edit this entry  
20
The Mouth Agape

The Mouth Agape

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Jackass Presents: Bad Grandpa .5

Jackass Presents: Bad Grandpa .5

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A. K.

A. K.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
The Last Bolshevik

The Last Bolshevik

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Level Five

Level Five

1997
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
06
One Day in the Life of Andrei Arsenevich

One Day in the Life of Andrei Arsenevich

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Remembrance of Things to Come

Remembrance of Things to Come

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
The Case of the Grinning Cat

The Case of the Grinning Cat

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
The Loneliness of the Long Distance Singer

The Loneliness of the Long Distance Singer

1974
×
★★★
Edit this entry  
06
Theory of Sets

Theory of Sets

1991
×
Edit this entry  
06
Berlin 1990

Berlin 1990

1990
×
Edit this entry  
06
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1990
×
Edit this entry  
06
Prime Time in the Camps

Prime Time in the Camps

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Matta '85

Matta '85

1985
×
Edit this entry  
06
Zoo Piece

Zoo Piece

1990
×
Edit this entry  
06
Silent Movie (Edit 2)

Silent Movie (Edit 2)

1995
×
Edit this entry  
06
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
Edit this entry  
06
Bullfight in Okinawa

Bullfight in Okinawa

1994
×
Edit this entry  
06
Slon Tango

Slon Tango

1993
×
Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2084: Video Clip for the Trade Unions' Reflection and Pleasure

2084: Video Clip for the Trade Unions' Reflection and Pleasure

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
The Embassy

The Embassy

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
We Maintain It Is Possible

We Maintain It Is Possible

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Secret Child

Secret Child

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
Trafic

Trafic

1971
×
★★★
Edit this entry  
02
Parade

Parade

1974
×
★★★
Edit this entry  
02
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★
Edit this entry  
02
Sans Titre

Sans Titre

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Edit this entry