MarceloNetto has logged 30 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Guns

The Guns

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Turma da Mônica: Laços

Turma da Mônica: Laços

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Man Who Copied

The Man Who Copied

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Reptile Shop

Reptile Shop

2014
×
Edit this entry  
03
Kbela

Kbela

2015
×
Edit this entry  
03
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry