MarceloNetto has logged 293 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Current War

The Current War

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Click

Click

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
11
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Martírio

Martírio

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Corumbiara

Corumbiara

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★½
Edit this entry  
05
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
Edit this entry  
17
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Snow Queen: Mirror Lands

The Snow Queen: Mirror Lands

2018
×
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Glass

Glass

1958
×
Edit this entry  
07
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Murder in Mississippi

Murder in Mississippi

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
★★★★
Edit this entry