Sort by

Sam has logged 220 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
EO

EO

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
There There

There There

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
Edit this entry  
16
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Edit this entry  
11
Tess

Tess

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Frantic

Frantic

1988
×
Edit this entry  
10
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
Edit this entry  
09
A Couple

A Couple

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
Edit this entry  
07
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Kingdom: Exodus

The Kingdom: Exodus

2022
×
Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
TÁR

TÁR

2022
×
Read prior review Edit this entry  
25
The African Desperate

The African Desperate

2022
×
Edit this entry  
24
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alcarràs

Alcarràs

2022
×
Edit this entry  
19
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Swoon

Swoon

1992
×
Edit this entry  
11
All Jacked Up and Full of Worms

All Jacked Up and Full of Worms

2022
×
Edit this entry  
11
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Inu-oh

Inu-oh

2021
×
Edit this entry  
10
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
Read the review Edit this entry  
10
Finished

Finished

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Low Tide: A Newly Restored Work by Thomas Wright

Low Tide: A Newly Restored Work by Thomas Wright

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stemple Pass

Stemple Pass

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Black Rain White Scars

Black Rain White Scars

2014
×
Edit this entry  
04
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
Edit this entry