cella has logged 44 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
SPF-18

SPF-18

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
★★
Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Host

The Host

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry