Sort by

Marc-André has logged 341 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Santa: The Fascist Years

Santa: The Fascist Years

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inconvenient Indian

Inconvenient Indian

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
CHSLD, mon amour

CHSLD, mon amour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luminous Motion

Luminous Motion

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Zero

Zero

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
While I’m Still Breathing

While I’m Still Breathing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The White Death of the Black Wizard

The White Death of the Black Wizard

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aswang

Aswang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Shape of Things to Come

A Shape of Things to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Signal 8

Signal 8

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shānzhài Screens

Shānzhài Screens

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Unforgivable

Unforgivable

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Girl

Little Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Me and the Cult Leader

Me and the Cult Leader

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prayer for a Lost Mitten

Prayer for a Lost Mitten

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lionman

Lionman

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Los Conductos

Los Conductos

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
FREM

FREM

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
A Machine to Live in

A Machine to Live in

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry