Sort by

Mark has logged 136 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrong

Wrong

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reality

Reality

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Incredible But True

Incredible But True

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Savage Salvation

Savage Salvation

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Falling

The Falling

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Line

On the Line

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Athena

Athena

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Smile

Smile

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil's Hour

The Devil's Hour

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raymond & Ray

Raymond & Ray

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Edit this entry