Sort by

kev has logged 55 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cookie

Cookie

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Dreamed Path

The Dreamed Path

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Afternoon

Afternoon

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marseille

Marseille

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Future

The Future

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
16
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sugar

Sugar

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Men, Good Women

Good Men, Good Women

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Edit this entry  
05
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry