Sort by

manilazic has logged 44 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Killing$ of Tony Blair

The Killing$ of Tony Blair

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Soldier Blue

Soldier Blue

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bigger Than The Shining

Bigger Than The Shining

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Louis Theroux's LA Stories

Louis Theroux's LA Stories

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Louis Theroux's LA Stories

Louis Theroux's LA Stories

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Flight

Flight

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suntan

Suntan

2016
×
★★★
Edit this entry